10 глупави съвета, които е време да спрем да раздаваме
Псевдомъдростите в наши дни се извънредно известни - жена, родила наскоро, става експерт в региона на педиатрията и педагогиката; някой, прочел интелигентна книга, стартира да прави заключения за цялата Вселена… По-добре да запазим знанията за себе си, а не да съветваме другите по какъв начин да живеят. Защото множеството препоръки от псевдомъдреци освен не оказват помощ, само че и пречат за премахване на казуса.
Ето да вземем за пример следните 10 – те са измежду най-безполезните, които сигурно някой към този момент ви е давал. А може би вие сте давали тези рекомендации? Престанете, съветва AdMe.ru.
„ Помисли за тези, на които им е по-тежко, в сравнение с теб “
Да подценяваш личните си прекарвания е толкоз нездравословно, колкото и да се потопиш изцяло в тях. Винаги има хора, които на пръв взор са по-зле от нас, само че това не е мотив да си завираме носа в непознати работи и на фона на този контрастност да намаляваме своята самокритика.
Ако желаете да измененията посоката, помогнете на някой, който фактически се нуждае от това, само че преди този момент се убедете, че не сте попаднали на професионален бедняк.
„ Отпусни се “
Ако този съвет ви дава съученик преди изпит, може и да го послушате. Но в случай че в фамилията има съществено разминаване, да се отпуснете по течението е еднакво да оставите всичко на самотек. Някои хора в сходна обстановка може би „ вземат нещата в ръце “ и прекаляват, карайки половинката си да посещава редовно консултации със фамилен психолог. Но в случай че животът вкъщи по някаква причина не ви устройва, започнете смяната със себе си, без да очаквате, че тя ще бъде оценена незабавно.
„ Пий витамини/фрешове/протеини… “
Препоръката да се пият витамини може да даде само доктор и то въз основата на направени проучвания. Съветите за вярно хранене на спортисти са в компетенцията на спортни диетолози. Е, за фрешовете може и да посъветвате някого да ги пие, единствено че киселинността на стомаха е друга и от време на време да пиеш фреш е потребно, а различен път може да аргументи киселини в продължение на цяла седмица.
„ Купи си нова рокля и обувки и отиди на клуб “
Когато ни е погрешно, покупките в действителност могат да ни оправят настроението. Шопинг лечението потвърдено работи, само че потребното в нея е разходката по магазините в компанията на приятел/ка, която е желателно да е радостен човек. Главното тук е не новата рокля, а процесът. Ако започнете да бродите сами из моловете, няма да ви стане по-ведро, а и рискът да купите непринудено неща, които след време да ви огорчат още повече, е голям.
„ Не се обвинявай за минали неточности “:
Ако събеседникът ви е психолог – отлично. Може би след тази фраза той ще нахвърли няколко разновидността за проучване на опита от минали неточности и способи по какъв начин да простим на себе си и на другите. Обаче, в случай че говорите с ваш прочут – автотехник или с приятелка-счетоводител, тогава този съвет е безусловно неправилен.
„ Просто го/я не помни “
Сериозно? Възможно ли е това? Даже самият съветващ знае, че в случай че човек не изстрада болката до край, в случай че не стигне до дъното ѝ, няма да може да се върне към естествения живот. Ето за какво най-хубавият отговор на такава рекомендация може да бъде единствено: „ А нямаш ли естествен съвет? “
„ Длъжен/длъжна си да се оправиш с това “
Снимка: Guliver / iStock
Никой не обича да е задължен, а когато чуе нещо от сорта на „ ти би трябвало да се оправиш “ , поражда чувство, че напрягате събеседника си и му оказвате напън, а него не му се желае да повдига и разисква тематиката още веднъж с вас.